کشف دو سیاره‌ی زمین‌مانند در نزدیکی منظومه‌ی شمسی

 گروهی بین‌المللی از محققین به سرپرستی دانشگاه گوتینگن، دو سیاره‌ی جدید را در اطراف یکی از نزدیک‌ترین ستاره‌ها به ما کشف کردند که به زمین شباهت دارند. ستاره‌ی تیگاردن فقط ۱۲.۵ سال نوری از زمین فاصله دارد و یکی از کوچک‌ترین ستاره‌های شناخته شده است. گرمای این سیاره تنها ۲،۷۰۰ درجه‌ی سانتی‌گراد است و جرم آن ده برابر از خورشید کمتر است. اگر چه این ستاره بسیار به ما نزدیک است، ولی تا سال ۲۰۰۳ کشف نشده بود. ستاره‌شناسان حدود سه سال به رصد این سیاره ادامه دادند و نتایج آن‌را در مجله‌ی Astronomy and Astrophysics به چاپ رساندند.
داده‌های به‌دست آمده به وضوح وجود دو سیاره را تایید می‌کند. «ماتیاس زکمیستر» از دانشگاه گوتینگن، می‌گوید: «این دو سیاره در واقع مشابه سیاره‌های داخلی منظومه‌ی شمسی هستند. آن‌ها کمی از زمین سنگین‌تر هستند و در ناحیه‌ی به اصلاح قابل سکونت از ستاره قرار گرفته‌اند. در این ناحیه آب می‌تواند به شکل مایع وجود داشته باشد.» ستاره‌شناسان مشکوک هستند که شاید این دو سیاره بخشی از یک سیستم بزرگ‌تر باشند. پروفسور «استفان دریزلر» می‌گوید: «بسیاری از ستاره‌ها توسط سیستم‌های چند سیاره‌ای احاطه شده‌اند. ستاره‌ی تیگاردن کوچک‌ترین سیاره‌ای است که محققین تا کنون توانسته‌اند وزن یک سیاره را به‌طور مستقیم در اطراف آن اندازه‌گیری کنند.»
پروفسور «آنسگار رینرز» از مسئولین پروژه، می‌گوید: «این یک موفقیت بزرگ برای پروژه بوده است. این پروژه به طور خاص برای جستجو به دنبال سیارات در اطراف ستاره‌های کوچک طراحی شده است.» هر چند که سیستم‌های سیاره‌ای در اطراف ستاره‌های مشابه شناخته‌شده هستند، ولی آن‌ها را اغلب می‌توان با استفاده از روش گذر شناسایی کرد. سیاره از جلوی ستاره می‌گذرد و آن‌را به صورت لحظه‌ای تاریک می‌کند. تا کنون چنین حالتی مبنی بر وجود سیاره‌ی دیگری در اطراف ستاره‌ی تیگاردن رخ نداده است، ولی این سیستم در مکان خاصی از آسمان قرار گرفته است؛ از روی ستاره‌ی تیگاردن می‌توان عبور سیاره‌های منظومه‌ی شمسی از جلوی خورشید را مشاهده کرد. رینرز می‌گوید: «ساکنین سیاره‌های جدید این فرصت را دارند که با استفاده از روش گذر زمین را ببینند.»
سیارات کشف شده در واقع دهمین و یازدهمین سیاره‌های کشف شده توسط این گروه تحقیقاتی هستند.
Author: hdfggrium

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *